TRH PRÁCE
Čo pojem znamená?
Trh práce je teoretický trh, na ktorom sa obchoduje s výrobným faktorom práca. Pôsobia na neho rovnaké zákonitosti ako na iných trhoch. Dopyt po práci určujú firmy, podniky a iní výrobcovia. Závisí od ostatných výrobných faktorov, najmä od veľkosti kapitálu a použitej technológie. Údaje z trhu práce sú veľmi dôležité pre investičné rozhodnutia.
TRH PRÁCE
Aké ukazovatele ho definujú?
Údaje o trhu práce sú definované mierou nezamestnanosti (UR), zmenou dát zamestnanosti mimo poľnohospodárstva (NFP) a indexami nákupných manažérov (PMI).
TRH PRÁCE
UR
Miera nezamestnanosti (UR – Unemployment Rate) je kľúčový ekonomický ukazovateľ, ktorý vypovedá o stave trhu práce a celkovej ekonomickej kondícii krajiny.
TRH PRÁCE
O čom vypovedá?
Miera nezamestnanosti udáva percentuálny podiel nezamestnaných osôb na celkovej pracovnej sile. Údaje nezahŕňajú osoby v dôchodkovom veku a osoby do 18 rokov. Vysoká miera signalizuje slabý trh práce a ekonomické problémy, zatiaľ čo nízka miera naznačuje silný trh práce a ekonomický rast.
Miera nezamestnanosti je aj jedným z hlavných indikátorov ekonomickej kondície krajiny. Vysoká nezamestnanosť môže viesť k zníženiu spotrebiteľských výdavkov, poklesu HDP a sociálnym problémom.
Nezamestnanosť má významné sociálne dopady, ako sú chudoba, sociálna izolácia a psychické problémy.
TRH PRÁCE
Kedy a kde sa zverejňuje?
V Spojených štátoch sú hlavným zdrojom údajov o miere nezamestnanosti Ministerstvo práce USA (U.S. Department of Labor), konkrétne Úrad pre štatistiku práce (Bureau of Labor Statistics – BLS). Údaje o miere nezamestnanosti sa zverejňujú mesačne, zvyčajne prvý piatok v mesiaci, a to s oneskorením približne jedného mesiaca.
TRH PRÁCE
NFP
Zmena dát zamestnanosti (NFP – Non-Farm Payrolls) predstavuje mesačnú správu o zmene počtu pracovných miest v USA mimo poľnohospodárskeho sektora. Investorom poskytuje cenné informácie o stave amerického trhu práce a celkovej ekonomickej kondícii.
TRH PRÁCE
O čom vypovedá?
Dáta ukazujú, koľko nových pracovných miest bolo vytvorených alebo zrušených v danom mesiaci. Do údajov nie sú započítané pracovné miesta v poľnohospodárskom sektore. Dáta informujú o percentuálnom podiele nezamestnaných z celkovej pracovnej sily a poskytujú informácie o raste alebo poklese miezd, čo má vplyv na infláciu. To umožňuje investorom lepšie pochopiť dlhodobé trendy na trhu práce.
TRH PRÁCE
Kedy a kde sa zverejňuje?
NFP dáta zverejňuje americký Úrad pre štatistiku práce (Bureau of Labor Statistics) každý prvý piatok v mesiaci. Zverejnenie prebieha o 8:30 východného času (ET), čo je 14:30 stredoeurópskeho času (CET).
TRH PRÁCE
PMI
Indexy nákupných manažérov (PMI- Purchasing Managers‘ Index) sú barometrom ekonomického zdravia. Poskytujú investorom cenné informácie o súčasnom stave a budúcom vývoji ekonomiky. Tieto indexy sú založené na mesačných prieskumoch medzi nákupnými manažérmi v podnikoch a zahŕňajú údaje o výrobe, nových objednávkach, zamestnanosti, dodávateľských lehotách a zásobách.
TRH PRÁCE
O čom vypovedá?
PMI poskytujú prehľad o tom, či sa ekonomická aktivita v danom sektore (výroba, služby) rozširuje alebo zmenšuje. Nákupní manažéri majú často prístup k informáciám o budúcich objednávkach a plánoch, čo umožňuje predvídať ekonomické trendy. PMI údaje môžu signalizovať rastúce alebo klesajúce inflačné tlaky prostredníctvom údajov o cenách vstupov a výstupov. Indexy poskytujú informácie o zmenách v zamestnanosti, čo je dôležitý ukazovateľ pre investorov.
TRH PRÁCE
Kedy a kde sa zverejňuje?
PMI sa zverejňujú mesačne, zvyčajne v prvých dňoch nasledujúceho mesiaca. Zverejňujú ich rôzne organizácie, napríklad ISM (Institute for Supply Management) pre USA alebo S&P Global pre Európu.
Vplyv trhu práce
Údaje z trhu práce majú výrazný dopad na trhy
TRH PRÁCE
Akciový trh
Silný trh práce môže viesť k zvýšeniu spotrebiteľských výdavkov, čo prospieva ziskom spoločností. Vyššie zisky zvyčajne vedú k vyšším cenám akcií.
TRH PRÁCE
Dlhopisový trh
Pozitívne údaje o trhu práce môžu viesť k optimizmu a zníženiu dopytu po bezpečných aktívach, ako sú dlhopisy, ceny dlhopisov v takom prípade klesajú. Naopak, negatívne údaje môžu viesť k pesimizmu a zvýšeniu dopytu po dlhopisoch a zvýšeniu ich cien.
TRH PRÁCE
Devízový trh
Údaje o trhu práce ovplyvňujú hodnotu amerického dolára. Silné dáta zvyčajne posilňujú dolár, zatiaľ čo slabé dáta ho oslabujú.
TRH PRÁCE
Komoditný trh
Dáta o zamestnanosti môžu ovplyvniť ceny komodít, ako je zlato, priemyselné kovy a ropa.